شامپوفرش

 

شامپوفرش یکی از متداول ترین مواد شوینده می باشد که امروزه در شستشوی فرش از آن استفاده می شود. در این مقاله انواع شامپوفرش، نحوه استفاده از آن و برخی مضرات آن را بررسی خواهیم کرد.

 

فرش‌ها جزئی جدایی‌ناپذیر از دکوراسیون ایرانی می باشند و البته کثیفی و آلودگی نیز جزئی جدایی ناپذیر از فرش ها می باشد زیرا به طور مداوم با فرش‌ها در ارتباط هستیم و به هر علتی ممکن است که فرش ها آلوده، کثیف و یا لکه بشوند. چنانچه آلودگی و کثیفی‌های روی سطح فرش به اندازه ای نیست که نیاز به شستشو توسط قالیشویی داشته باشد می‌توانید آن را با استفاده از شامپو فرش در خانه بشورید.

 

انتخاب شامپوفرش خانگی :

 

در فروشگاه ها انواع مدل های شامپو فرش خانگی موجود می باشد. شامپوفرش های خانگی با فرمولاسیون خاص و سبک برای شستشو و لکه برداری های ساده از فرش مناسب است. شما می توانید با توجه به نیاز خود شامپوفرش مناسب را از بازار تهیه نمایید.

 

تفاوت شامپوفرش خانگی با شامپوفرش صنعتی:

 

شامپوفرش های خانگی تفاوت های بسیار زیادی با شامپوفرش های صنعتی دارند. برخی از این تفاوت ها عبارتند از:

 

شامپوفرش های خانگی در حجم کوچک و برای مصارف خانگی تولید می شوند اما شامپو فرش های صنعتی در حجم بزرگ به صورت بشکه ای و دبه ای و مخصوص قالیشویی ها تولید می شود.شامپوفرش های خانگی دارای فرمولاسیون ضعیف تری می باشند اما شامپو فرش های صنعتی فرمولاسیون های قوی تری دارند.قیمت شامپوفرش های خانگی ارزان تر از شامپو فرش های صنعتی است.

 

نحوه شستشوی فرش با شامپوی فرش در منزل:

 

قبل از هر کاری، ابتدا فرش را کاملا با جاروبرقی تمیز کنید تا تمام گرد و غبارهای آن از بین برود. برای استفاده از شامپو فرش بهتر است آن را به نسبتی که در دستورالعمل روی قوطی شامپوفرش درج شده با آب ترکیب نمایید و سپس آن را هم بزنید تا کف کند. (دقت کنید که با توجه به فرمولاسیون شامپوفرش نسبت ترکیب با آب متفاوت است)

 

بعضی افراد برای استعمال شامپوفرش از سطل و بعضی دیگر از قوطی اسپری استفاده می کنند. این مورد کاملا بسته به سلیقه شخصی شما دارد. برای کشیدن شامپوفرش بر روی فرش معمولا از اسفنج، اسکاچ ابری و یا پارچه نخی (که رنگ پس نمی دهد) استفاده می شود.

 

از آنجائیکه  فرش ها (و موکت ها) دارای الیاف گوناگونی می باشند، شامپوی فرشی که انتخاب می کنید باید با الیاف فرش یا موکت شما سازگاری داشته باشد. (البته باید توجه نمود که اکثر شامپوفرش ها با الیاف متفاوت سازگاری دارند) برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید برچسب فرش و همچنین شامپوفرشتان را مطالعه نمایید.

 

مضرات شامپو فرش:

 

اگر در منزل فرش را شامپوفرش می کشید و فرش را آبکشی نمی کنید؛ باید در نظر گرفت که شامپو در الیاف فرش باقی می ماند و باعث برخی حساسیت ها مانند ترک پا می شود. همچنین در مدت زمان طولانی موجب کم رنگ شدن(بور شدن) فرش می شود. محققان معتقدند خانواده‌هایی که فرزند کوچک و یا نوزاد دارند نباید فرش را در منزل شامپو فرش بکشند و فرش ها پس از شستشو باید آبکشی شوند تا موجب حساسیت پوستی نشوند.

 

مزایای شامپوفرش :

 

اگرچه مضرات شامپوفرش می تواند باعث بروز مشکلات در برخی افراد شود اما شامپوفرش مزایای بسیاری دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 

شامپوفرش برخلاف پودر، فرش را خشک و سفت نمی کند.شامپوفرش رنگ فرش را کدر نمی کند.شامپوفرش موجب زرداب در فرش نمی شود.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *