یکی از مهم ترین وسایل منزل که موجب زیبایی هر چه بیش تر منزل می شود، فرش دستبافت است که باید در حفظ و نگهداری از آن تلاش کنیم. برای بجای ماندن این زیبایی باید قوائدی را رعایت کنیم. در این مقاله نحوه شستشوی فرش دستبافت را بیان می کنیم.

 

فرآیند شستشوی فرش دستبافت دارای نکات کم اما مهمی می باشد که با رعایت کردن این نکات، فرش زیبایی خود را بصورت همیشگی حفظ خواهد کرد و ارزش اولیه فرش برای همیشه بدون تغییر می ماند. ولی در صورتی که نکات ضروری را رعایت نکنیم ممکن است به تار و پود فرش و ظاهر زیبای آن آسیب های جدی وارد شود.

 

نکات مهم شستشوی فرش دستبافت در منزل

 

نکته بسیار مهم که در هنگام شستشوی فرش دستبافت و همچنین ماشینی باید رعایت شود جلوگیری از رنگ دادن فرش در هنگام شستشو است؛ برای تشخیص اینکه آیا فرش رنگ می دهد می توان یک دستمال سفید روی فرش پهن نمود تا متوجه این موضوع شوید. فرآیند شستشوی فرش نکات اساسی دارد که باید سعی کنیم همه آن ها را رعایت کنیم. شستشوی فرش نباید بصورت سالیانه انجام شود و باید چند سال بین هر شستشو فاصله زمانی باشد. بدلیل اینکه در منزل استفاده از دستگاه های مکانیکی برای خشک کردن فرش مقدور نمی باشد بهتر است عمل شستشو را در تابستان (به دلیل هوای گرم مناسب) انجام دهید. در ادامه ذکر جند نکته ضروری می باشد:

 

سطح زمین محل شستشوی فرش باید بصورت شیبدار و هموار باشد. (موزائیک یا سیمانی)فشار آب باید معمولی باشد، همچنین خروجی آب مانند دوش و دمای آب باید ولرم (حدود ۲۰ درجه سانتیگراد) باشد.مواد شوینده فرش نباید اسیدی یا قلیایی باشند زیرا ممکن است که مواد شوینده از روی سطح فرش به خوبی تمیز نشوند و باعث آسیب رساندن به بافت فرش شوند.قبل از شستشوی فرش دستبافت آن را خیس نکنید، زیرا این کار باعث می شود قسمت های کم رنگ فرش رنگ بگیرند.هرگز پس از شستشوی فرش آن را لوله نکنید.آب موجود در فرش شسته شده را توسط پارو، حوله یا پارچه نخی خارج کنید و اجازه دهید فرش به مدت ۳ ساعت در همان حالت بماند تا رنگ قسمت های رنگی به مکان های دیگر فرش انتقال داده نشود.پس از گذشت ۳ ساعت فرش را به پشت بیندازید و آن را در معرض هوای آزاد و نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.پس از خشک شدن فرش، آن را با کمک برس نرم به سمت خواب فرش برس بزنید. نحوه استفاده از شامپو برای شستشوی فرش

 

به منظور شستشوی فرش های دستبافت شامپو فرش استاندارد را از فروشگاه های مطمئن تهیه نمایید و نکات زیر را در هنگام شستشوی فرش دستبافت رعایت نمائید:

 

بوسیله جاروبرقی گرد و غبار را از روی فرش جمع آوری کنید.۲ فنجان شامپو فرش را با یک لیتر آب ولرم مخلوط نمائید و آن را بهم بزنید تا کف کند.با کمک یک قطعه اسفنج، کف شامپو را به حالت آهسته بر روی فرش بکشید. (حتما باید کف را روی فرش بکشید زیرا در غیر این صورت فرش بصورت لوچ و چسبنده در می آید)کار شستشوی فرش را از بخش بالایی خواب فرش آغاز کنید.عمل خارج کردن آب فرش(بعد از عمل شستشو) باید از سمت خواب فرش انجام گیرد.در انتها یکدستمال زبر و یا تور پرده را در جهت خواب فرش روی آن بمالید. فرش را با یک جاروی چوبی و یا یک جاروی زبر از قسمت خواب آن جارو بزنید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *