شستشوی فرش ترکی

شستشوی فرش ترکی

در چند سال‌ اخیر فرش های‌ ماشینی به دلیل طرح و نقش متنوع و قیمت مناسب مورد توجه بسیاری از افراد در ایران و جهان قرار گرفته اند. یکی از مهم ترین علل مورد استقبال قرار گرفتن فرش های ماشینی، قیمت ارزان آن است که موجب شده به عنوان کالای جایگزین فرش دستبافت، گلیم و گبه توسط اشخاص با وضعیت مالی مختلف خریداری شده و مورد استفاده قرار گیرد.

این عامل موجب شده است تا تنوع فرش های ماشینی بیشتر شود و شرکت های مختلف دست به تغییراتی در این زمینه بزنند. یکی از انواع فرش‌های ماشینی که در حال حاضر مشتریان زیادی در بازار ایران دارد، فرش ماشینی ترکی است. این قبیل از فرش‌ها دارای طرح‌های جذابی می باشند که در بعضی از موارد به فرش‌های دستبافت ایرانی شباهت دارد؛ لذا یکی از دلایل استقبال گسترده از فرش‌های ترکی، استفاده از طرح فرش دستبافت ایرانی در این فرش ها می باشد. از دیگر علل استقبال فراوان از فرش‌های ترکی می توان به قیمت ارزان، تنوع طرح و تراکم بالای این فرش‌های ماشینی اشاره نمود.

فرش‌های ترکی، پس از مدتی استفاده آلوده می شوند و جلوه ظاهریشان تغییر می کند و نیاز به شستشو پیدا می کنند. بهترین راه شستشوی این فرش‌ها، واگذاری آن به شرکت  قالیشویی کادوس واش در رشت می باشد. برای شستشوی این فرش ها ابتدا باید آن ها را بر روی سطحی شیبدار پهن کرد و سپس فرش را با آب ولرم (آبی که نه داغ است و نه سرد) شست.

در مرحله شستشو، فرش باید به طور کامل خیس شود، سپس مقداری ماده شوینده در آب حل شده و بر روی فرش ریخته می شود. قابل توجه است که مواد شوینده هرگز نباید به طور مستقیم بر روی فرش ریخته شود، زیرا این کار باعث پوسیدگی و رنگ‌دویدگی فرش می‌شود.

بهترین حالت آن است که ماده شوینده فرش، قلیایی (همانند پودرهای دستی و لباسشویی) و اسیدی (مانند بعضی از صابون‌های صنعتی) نباشد. همچنین شستشوی این فرش‌ها باید به آرامی صورت گیرد چراکه امکان خارج شدن گره از میان فرش و در نتیجه آسیب دیدن آن وجود دارد. در مرحله پایانی نیز نباید از نور مستقیم خورشید برای خشک کردن فرش استفاده کرد بلکه این کار باید در گرم خانه سر بسته انجام شود.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *