نظافت این فرش های خاص مشکل است و نیاز به دقت و تلاش دارد. بنابراین، تمیز کردن باید مطابق با اطلاعات ارائه شده در زیر انجام شود.
اگر بیش از یک فرش ابریشمی در آپارتمان خود دارید، باید از یک پارچه برای یک فرش استفاده کنید. بنابراین اگر قصد دارید بیش از یک فرش ابریشمی را تمیز کنید، باید از بیش از یک پارچه مورد استفاده قرار گیرد. اگر بیش از یک فرش ابریشمی با یک پارچه تمیز شود، ممکن است رنگ ها با هم مخلوط شوند و فرش ابریشم شما غیرقابل استفاده گردد.
قبل از تمیز کردن فرش ابریشم، در مرحله حذف گرد و غبار با جاروبرقی که به عنوان مرحله اول ارائه می دهیم، نباید فشار زیادی به جاروبرقی وارد کنید. اعمال فشار زیاد می تواند به پرزهای فرش ابریشم آسیب برساند. از جاروبرقی به آرامی و ملایمت استفاده کنید. به این ترتیب نخ هایشان آسیب نمی بیند.
اگر روی فرش ابریشمی خود لکه هایی مانند لکه چای-قهوه، لکه مداد، لکه غذا و غیره دارید تمیز کردن آن حتی دشوارتر است. در این مورد، درمان های خانگی ممکن است کارساز نباشند. بنابراین کاری که باید انجام دهید این است که کار را به متخصص بسپارید. شما می توانید با تماس با شرکت های قالیشویی آنلاین یا قالیشویی تهران در این زمینه کمک بگیرید.

شست و شوی فرش بلژیکی به چه صورت است؟

پشت فرش بلژیکی اغلب از جنس لاتکس بوده و چسبندگی خاصی روی زمین ایجاد می کند. به همین دلیل شست و شوی آن سخت بوده و ممکن است موقع شستن بافت آن کیس و یا گوله گوله شود. همین موضوع یکی از احتمالات آسیب دیدگی فرش بلژیکی در هنگام شست و شو است. یک قالیشویی آنلاین مورد اعتماد، ضمانت کامل شست و شوی این نوع فرش را بر عهده می گیرد.

چگونه فرش دستباف را تمیز کنیم؟

فرش های دستباف هم با رنگ و هم با نقش و نگار، فضایی متفاوت به محیط مورد استفاده می بخشند. با این حال لازم است در نظافت این فرش ها و همچنین استفاده از آن ها دقت لازم را به عمل آورید. برای اینکه فرش های دستباف شما عمر طولانی داشته باشند باید به طور مرتب نگهداری و نظافت شوند. این نگهداری دوره ای از سایش غیر ضروری فرش جلوگیری می کند.
مهمترین ویژگی فرش دستباف این است که رنگ موجود در آن در آب حل می شود. به همین دلیل در صورت شست و شو با آب خطر مخلوط شدن رنگ ها بسیار زیاد است. اگر می خواهید آن را بشویید باید با ریسک مخلوط شدن رنگ ها، یک بار شامپو را در آب سرد بشویید و بدون اتلاف وقت شامپو را پاک کنید. سپس آب آبکشی را بریزید و دوباره آبکشی کنید. بهتر است شست و شوی فرش دستباف را به قالیشویی بسپارید.

 • در نهایت باید فرش خود را به صورت افقی خشک کنید؛
 • مراقب باشید با این ویژگی فرش های خود را تکان ندهید،
 • اگر فرش دستباف خود را تکان دهید، آن را کش می دهید و باعث می شوید که شکل اولیه خود را از دست بدهد،
 • علاوه بر اینها، فرش های دستباف را نباید با روش خشکشویی تمیز کرد؛
 • فرش های دستباف ساختار بسیار ظریفی دارند. این حساسیت شما را از اعمال هر نوع درمانی برای آنها باز می دارد؛
 • از فرایندهایی مانند شانه کردن حاشیه ها، پاک کردن با استفاده از سفید کننده اجتناب کنید
 • شست و شوی فرش ماشینی به چه صورت است؟

  بهترین ماده برای شست و شوی فرش ماشینی شامپو فرش است. قبل از هر چیز گرد و غبار فرش را با جاروبرقی تمیز کنید. در غیر این صورت ترکیب آلودگی ها با شامپو و آب به جای این که موجب تمیزی شود باعث کثیفی می گردد. بهتر است از برس نرم یا مسواک برای این کار استفاده کنید. همچنین آب ولرم و گرم مناسب شست و شو است؛ چرا که آب داغ می تواند باعث آسیب شده و آب سرد نیز از قدرت پاک کنندگی کافی برخوردار نیست.
  روش قالیشویی به این شکل است که شامپو را با آب ولرم مخلوط کرده و آن را هم می زنید تا کف کند. کف حاصله را روی فرش ریخته و برس نرم را روی آن بکشید. بعد از تمیز شدن با دستمال، حوله و یا پارچه تمیز کف را جمع و آب را از سطح فرش جمع نمایید .
  در شست و شو به روش سنتی احتیاج به سطحی شیب دار و سخت دارید. پهن کردن فرش روی آسفالت موجب آسیب گره ها می شود. باید هنگام شست و شو و آبکشی جریان آب ولرم به صورت دوش باشد؛ چرا که آب داغ به فرش ماشینی به علت داشتن پلاستیک و نایلون در بافت خود آسیب می زند. قبل از شست و شو لازم است فرش از آلودگی و غبار پاک شده و با استفاده از آب زیاد کاملاً خیس گردد. سپس مواد شوینده را با آب رقیق کرده و بر روی سطح فرش با برس نرم حرکت دهید تا لکه و آلودگی ها کاملاً از بین برود .
  مرحله بعد آبکشی است. در این مرحله باید دقت شود تا تمام مواد شوینده از بافت فرش خارج شود و تا حد امکان آب را از تار و پود خارج کرده و برای خشک شدن آن را در معرض هوای آزاد و وزش باد قرار دهیم. نکته مهم این است که وقتی فرش به طور کامل خشک نشده آن را در خانه پهن نکنید. زیرا باعث بو گرفتن و پوسیدگی می شود. با سپردن فرش تان به قالیشویی کادوس واش دیگر نگران این موارد نخواهید بود.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *