اصول شستشو فرش دستباف

شستشوی فرش دستبافت نیازمند نگاه ویژه ای است.

در رابطه با شستشوی فرش دستباف دیدگاه ها و نظرات متفاوتی وجود دارد که می تواند حائز اهمیت باشد ، باید به این مسئله اشاره کرد که بعد از غبارگیری و گردگیری و همچنین اصلاحت مربوط به فرش مثل رفوگری ، باید کار شستشوی فرش دستباف انجام شود ، این کار نیازمند دقت عمل بیشتری نسبت به فرش های ماشینی است .

قبل از شستشوی فرش دستباف ، مشاهده شده است که با ضربه زدن شدید به پشت فرش ، فرش به شدت آسیب دیده و به همین خاطر هزینه های گزافی را به دوش صاحب فرش گذاشته است.

با توجه به اینکه فرش های دستباف نسبت به فرش های ماشینی از ظرافت خاصی برخوردار است و با نظر به اینکه رج های بافت در فرش دستباف بسیار ظریف است باید برای شستشوی فرش های دستباف تدابیر خاصی به کار برد ، مثلا برای اینکه ببینیم فرش رنگ می دهد یا نه ، بهتر است پارچه ای نم شده را روی سطح فرش کشید تا از رنگ ندادن فرش اطمینان حاصل کنیم . بهترین روش شستشوی فرش دستباف از نظر بسیاری از کارشناسان فرش ، شستشوی این فرش ها به روش قدیمی و دستی است . البته نباید این کار را خودتان انجام بدهید ، بلکه می توانید به معتبرترین قالیشویی در زمینه ی شستشوی فرش دستباف اعتماد کنید . البته قبل از این کار حتما تحقیقات لازم را در مورد سابقه ی قالیشویی انجام دهید.

مواد شستشو برای فرش های دستباف از ضروریات موردنیاز است و باید از موادی استفاده کرد که به بافت و رنگ فرش دستباف شما آسیبی وارد نکند ، البته قبل از شستشو به جنس و مدت عمر فرش توجه کنید ، و حتما اصلاحات مربوط به رفوگری فرش را به یک متخصص بسپارید تا فرش دستباف شما در حین شستشو دچار خسارت نشود .

دسته‌ها: اخبار

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *